Peygamber efendimizin duaları

Selamun aleyküm dostlarım. Peygamber efendimiz sık sık dua ederdi. Çünkü insanın dua ile rahmana olan bağlılığı farklı bir boyuta ulaşır. Peygamber efendimiz de dua ederek bizlere örnek olmuş ve hadislerde duanın önemini vurgulamıştır.

Peygamber efendimizin duası fazla, sürekli ettiği duası ise aynı şekilde çoktur. Biz bu dualara her geçen gün ayrı ayrı sitemizde yer vermeye çalışıyoruz. Bugün ise çok güzel ve anlam yüklü bir duayı paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz ki bu dualar aslında yaratıcımızdan ne istememiz konusunda da bize ışık tutacaktır.

Allah’ım! Faydasız ilimden, ürpermeyen kalpten, işitilmeyen duadan, doymayan nefisten ve açlıktan kuşkusuz sana sığınırım.

Hemen duamızı açıklayalım. Bu duanın faziletini onu okumakla bile anlamak çok mümkündür. Biliyorsunuz ki fayda vermeyen ilim insana yüktür. Örneğin günümüz gençleri online oyunlarda zihinlerini karmaşık şeylerle ve ne üzücüdür ki kendilerine fayda vermeyen oyun oynama yöntemleri ile zihinlerini dolduruyorlar. İşte bu Faydasız ilim‘dir. Peygamber efendimiz bundan sakınmamız konusunda da duasıyla bize ikazda bulunmuş.

Ürpermeyen kalp ise, merhametten yorgun kalptir. Bu kalp ne yazık ki ürpermez. Allah’ın saltanatı karşısında ürpermeyen kalp duyarsızlaşmıştır. Günlük yaşantımızda birçoğumuz Allah’ın saltanatına karşı ilgisiz kalmaktayız. Bu durum ise kalbimizin ürpermesini engelliyor. Oysa her gün namaz kıldığımız zaman namazdan sonra bu duayı etsek, belki de bu duanın faziletiyle Allah’a olan bağlılığımız ve imanımız da güçlenecek.

Doymayan nefis; içinden belkide en tehlikelisidir. Öyle ki biz aslında nefsimizi doyurabilirsek, meşru olarak nefsimize hakimiyet kurarsak o zaman merhametimiz ve benliğimiz bizimle olur. Faydasız şeylerden uzak oluruz. Bilgimiz bize yük değil fayda verir. Nasıl ramazanda belli bir süre aç kalarak nefimizi idare altına alıyorsak, bunu sürekli hale getirmeliyiz. Aynı zamanda açlığın verdiği fenalıktan dolayı da nefsimiz zarar görürken bize de zarar vermektedir. O yüzden duamızı da açlıktan da Allah’a sığınırız diye bitiriyoruz.

Mutlaka okuyunuz:  Dua ne demektir?

peygamber efendimizin duası

Peygamberimizin duaya verdiği önem

Kardeşlerim. Peygamberimiz dua’ya çok önem verirdi. Çoğu kez dua eden peygamberimiz ümmete de dua etmeyi tavsiye etmiştir. Allah’tan istemeyi ve Allah’a itaat etmeyi tembih etmiştir. Biz de sünnete uygun şekilde yaşarsak zaten dua ile iç içe olacağız. Allahım hepimizi faydasız ilimden ve amelden muhafaza buyursun… Duanızı eksik etmeyiniz. Selam ve dua ile kalınız…

Yorumunuzu paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir