Dua ne demektir?

Selamun aleyküm. Bugün; dua nedir ne demektir? Hangi durumlarda dua ederiz? Neden dua ederiz? Dua ederken ne gibi hususlara dikkat etmeliyiz? Dua etmek için yapılması gereken ve dua ederken kaçınılması gereken durumlar nelerdir? Bugün sizlere bu konuyu açıklayacak ve açıklığa kavuşturacağım.

Dua nedir? Kısaca, insanların ihtiyaç duyduğu her konuda yaratıcılarından çözüm istemesi için yöneldiği eylemdir. İnsanlar maddi ve manevi konularda yaratıcılarından istekte bulunurlar. Bütün bunlara dua deriz. Dua sesli veya içten yapılabilir. Dua da önemli olan şey içtenliktir. Sizi işiten bir yaratıcıya seslendiğimizi bilmenizdir. Bu anlamda bakıldığı zaman dua aynı zamanda samimiyettir diyebiliriz.

Duanın tanımını yaparken yalvarış ve yakarış olarak olaya tek boyutlu bakmak pek doğru sayılmaz. Dua insanın içtenlikle istediği istekler bütünü olduğu için insanı manevi olarak iyileştiren bir şifanın adıdır. Çünkü insan dua ederken aslında tek başına değildir. O anda onu dinleyen birileri olduğunu düşünür. Bu da günümüz de yalnız kalan ve bu nedenle psikolojik çöküntülere maruz kalmış günümüz insanı için gerekli bir ritüeldir.

Dua daha pek çok yönüyle ele alınması gereken bir olgu olduğunu anlamak gerekir. Zira kul çaresiz olunca yaratıcısı onu gözetir ve kollar. Ancak bunun için iyi bir inanç gereklidir. Bu bağlamda dua insanın inancını arttırır diyebiliriz. Dua ile çıkılan her yolda insan kendisini rahat hisseder. Dua Müslümanların koruyucu bir kalkanıdır. Dua bazen bir zırhtır. Bazen ise gerçekleri görmenizi sağlayacak basirettir. Bu nedenle duayı tek bir tanıma sığdırmak yetersiz kalabilir.

Hangi durumlarda dua ederiz?

İnsan her durumda dua edebilir. Buna karar verecek kişi insanın kendisidir. Çünkü her insanın yaratıcıya ihtiyaç duyduğu kendine özel bir sınırı vardır. İnsan kendini güçsüz hissettiği zaman gücün mutlak sahibine yönelir ve dua eder. Çünkü inancı sağlam olan insanlar Allah cc. in kerim olan ismiyle kendisine yardım edeceğini bilir. Bu nedenle her durumda dua eder. Dualarım kabul olmuyor diyerek dua kapısından yüz çevirmez, şeytanın vesveselerine kanmaz. Çünkü Cenab-ı Hak buyurmuştur ki; şeytan bizim baş düşmanımızdır.

Mutlaka okuyunuz:  Peygamber efendimizin duaları

Sıkıntılı zamanlarda dua etmek

İnsan genellikle sıkıntılı hissettiği zamanlarda dua eder. Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi gücün mutlak sahibi Allahtır. Onun gücü sınırsızdır. İnsan ise sınırlı bir güce sahiptir. Psikolojik gücü de sınırlı olan insan dua olmadan yarım kalır. Sıkıntımızın giderilmesi için Allah’a yöneliriz. Aksi durumlarda insan sıkıntısıyla baş başa kalacak ve kendini yeyip bitirecektir. Allah’a yönelmek ve sıkıntıyı paylaşmak hem çözüm, hem rahatlama açığa çıkarmaktadır.

İhtiyaçlarımız için dua etmek

İhtiyaçlarımız ister maddi olsun ister manevi Allah’tan dileyebiliriz. Dua ile istediğimizi Allah’a iletebiliriz. Bu hususta “benim istediğim şey basit” diyerek duadan vazgeçmemektir. Örneğin bir ayakkabı ihtiyacınız da olsa bir ev ihtiyacınız da olsa Allah için önemli olan, istediğiniz şey değil gerçekten o istediğiniz doğru şeye ihtiyacınızın olması ve onu isteme şeklinizdir.

Allah c.c. Bakara suresi’nin 186. ayeti kerimesinde: “Kullarım sana benden sordukları zaman bilsinler ki ben onlara çok yakınım. Benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim. Artık onlar da benim davetime uysunlar.“* Buyurmuşlardır. Bu müjde bizim için yeterlidir.

Çoğu zaman ihtiyaçlarımız bizim sınırlarımızı aşar. Ancak hazinelerin sahibi Allah için ihtiyaç yoktur. O malik -elmülk’tür. Kullarına bahşetmeyi de sever. Yüce kitabımızda rabbimiz kendisine yöneldiğimiz zaman bize cevap vereceğini bize bildirmiştir. Küçük büyük demeden istediğimiz her şeyi ondan isteyebiliriz. Çünkü onun hazinesinden bir şey eksilmez. Dilediğine dilediği şeyi verir.

dua nedir ne demektir

Hastalıktan kurtulmak için dua etmek

En çok dua etme sebeplerimizden birisi de hastalıktan beraat etme istememizdir. Bazen bizim kendi sağlımız bazen de yakınlarımızın sağlığı risk altına girer. Bizler de bu hastalık ve dertlerden kurtulmak için dua ederiz. Şafi olan ismiyle Allah’tan hastalık için şifa dileriz. Eğer hakkımızda hayırlı ise duamız neticesinde hastalık iyileşir. (Zira duanın reddi gibi bir durum yoktur. Ancak daha hayırlısı olduğu zaman yaratıcımız o dua için sabretmemizi uygun görmüş olabilir)

Mutlaka okuyunuz:  Peygamber efendimizin duaları

Kaynaklar:
* Dua nedir isimli yazımızdaki Bakara suresi 186. ayetin alıntılandığı kaynak: http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=2&ayet=186

Yorumunuzu paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir