Dua etmenin faydaları nelerdir?

Selamun aleyküm sevgili dostlarım. Dua etmenin faydaları konusunda size kısaca bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz ki birçoğumuz duayı bazen bilmeden ederiz. Birçoğumuz da farkında olarak dua ederiz. Aslında farkında olmak daha güzel olanıdır. Çünkü farkındalık hissiyatımızı geliştirir. Peki duamız bize başka ne faydalar sağlar?

Duanın faydaları

Duanın faydaları ne güzeldir. Dua insanın manevi yönünü sağlamlaştırır. Bu sayede manevi yönden daha etkili biri oluruz. Maneviyatı güçlü olan kişiler ise sevgi, muhabbet ve samimiyet gibi gözle görülmeyen ancak varlığı insan için mükafat ve şeref olan değerleri daha iyi yaşamaya başlar. Hani ünlü bir düşünür “insan aslında düşünen bir hayvandır” demiş ya, işte bu değerler bizi o hayvan çizginden öteye götüren şeylerdir. Biz bunların hepsine maneviyat diyoruz. Oysa hayvanlarda maneviyat gibi bir durum yoktur.

Psikolojik sorunlarınız kalkar

İnsan psikolojik sorunları olan bir canlıdır. Bu sorunlar tarihimiz boyunca hep vardı. Genellikle tek başına kalmanın doğurduğu psikolojik sorunlar dua ile dizginlenir. İnsan dua ederken artık tek başına olmadığını bilir. Bu yaratıcı ile olan beraberlik ona aynı zamanda huzur verir. İnsan ait olduğu yeri bilir ve ait olduğu yer de ona sükunet verir. Bu sükunet insanın maddi ve manevi hastalıklarının önüne geçer. Nitekim son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar da bu görüşe ışık tutmaktadır.

Kulluğu hatırlatır

Dua ederken aslında bir nevi aciziyetimizi dile getiriyoruz. Bizim gücümüz yetmiyor ya rab sen yardım et, bize şu ihsanı ver diyoruz. Bu da kibirlenme gibi bir hastalıktan insanı uzak tutuyor. Çünkü insan güçsüzlüğünü de hissetmelidir. Sürekli ben güçlüyüm diyen birisi aynı zamanda kibirle yürür ve daima kibir hastalığı içerisinde kendisine ve çevresine zarar verir. Bu bağlamda bakıldığı zaman duanın faydası olarak görebiliriz.

Mutlaka okuyunuz:  Dua forum açıldı

Dua ile elde ederiz

Birçok şeyi dua ile elde ettiğimizi biliyorsunuz. Aslında elde edemediklerimiz de oluyor ancak ondan daha hayırlısının geldiğini de birçok kez şahit oluyoruz. Herkeste bu böyledir. Allah dua ettiğimiz zaman ona cevap verir. Duamızı o an kabul etmemişse bile daha iyisi olduğu içindir. Biz dua ederek aslında keremi sonsuz olan bir pınardan su içiyoruz. Bu su nasıl olur da bize yarar değil zarar verir ki? Böyle bir şeyin mümkün görülmesi bile olanaksızdır.

Duanın faydaları çoktur. Saymakla bitmeyecek kadar çoktur… Allah’ın keremi boldur. O dilediğine verir. Dilediğinden de alır. O yüzden biz dua ile rabbimize sarılalım ki rabbimiz bize o rahmet pınarından bir damla bahşetsin de o damla ile kalbimiz nurlansın. Böylece duamızın faydalarını da en içtenlikle hissedelim.

Kardeşlerim bu yazımızda kısaca duamızın bize faydasına değindik. Bizlere dua etmeyi unutmayın. Selam ve dua ile kalın. Bize dua eden ve bizim sayfamızdan bu bilgileri okuyan ve en önemlisi yaşayan herkese selam olsun.

Şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Dua ederken nelere dikkat edilmelidir?

dua etmenin faydalari

Yorumunuzu paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir